30 HAZİRAN 2008 GÜNÜ EMEKLİLER HAFTASI NEDENİYLE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI TOPLANTI SALONUNDA SAYIN BAKANINDA BULUNDUĞU BİR ORTAMDA YAPTIĞIM KONUŞMAYI SİZLERLE PAYLAŞMAK STİYORUM 


SAYIN BAKANIM, SAYIN SENDİKA BAŞKANLARIMIZ, EMEKLİ DERNEKLERİMİZİN ÇOK DEĞERLİ GENEL BAŞKANLARI, SAYIN BASIN MENSUPLARI, SAYIN KONUKLAR EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI OLARAK SİZLERİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM. 


SAYIN KONUKLAR, BU ANDA BURADA HAZIR BULUNANLARIN ÇOĞU EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ HAKKINDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. İZNİNİZLE KONUŞMAMA BAŞLAMADAN ÖNCE DERNEĞİMİ TANITMAK İSTİYORUM. 


TÜRKİYE EMEKLİ, ASTSUBAYLAR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ ANKARA DA OLMAK ÜZERE ÜLKEMİZİ ÇEŞİTLİ YERLEŞİM YERİNDE 79 ŞUBESİ İLE TEŞKİLATLANMIŞ, 100 BİN EMEKLİSİ OLAN VE 50 BİNE YAKIN ÜYESİ BULUNAN KURUMSAL KİMLİK KAZANMIŞ BİR SİVİL KİTLE ÖRGÜTÜDÜR. TÜZÜĞÜMÜZE GÖRE 95.000 ÇALIŞAN ASTSUBAY İLE 70.000 ÇALIŞAN HER İSİMDEN UZMAN ÇAVUŞ DA TABİİ ÜYEMİZDİR. BUNDAN DA ANLAŞILIYOR Kİ KISA ADI TEMAD OLAN TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ ÇOK BÜYÜK BİR AİLEDİR. 


SAYIN KONUKLAR, 
BÜYÜK ÖNDER, EŞSİZ SİYASET ADAMI, EN BÜYÜK KOMUTAN, ATATÜRK 30 HAZİRAN 1927 GÜNÜN EMEKLİ OLMUŞTUR. 1988 YILINDAN BU GÜNE KADAR HAZİRAN AYININ SON HAFTASINA EMEKLİLER HAFTASI DİYORUZ VE ÇALIŞMA BAKANLIĞIMIZIN KOORDİNESİNDE BU HAFTAYI EMEKLİLER HAFTASI OLARAK KUTLUYORUZ. BU HAFTANIN KUTLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN BAŞTA SAYIN BAKAN OLMAK ÜZERE KATKISI OLAN HERKESİ KUTLUYOR VE KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM. 
BÜYÜK KURTARICI ATATÜRK MEYDANLARDA KAZANILAN ZAFERLER, EKONOMİK ZAFERLERLE DONATILMADIĞI ZAMAN BİR ÜLKE TAM BAĞIMSIZ OLAMAZ BUYURMUŞLARDIR. YÜCE TÜRK MİLLETİ HİÇBİR ZAMAN EKONOMİK SIKINTIDAN KURTULAMAMIŞTIR. ÖZELLİKLE EMEKLİLER YILLARDIR AÇLIK SINIRINDA CAN ÇEKİŞMEKTEDİRLER. ANAYASAMIZIN 2. MADDESİNDE: TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEMOKRATİK, LAİK VE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİDİR. DENMEKTEDİR. AYRICA
5. MADDESİNDE DEVLETİN TEMEL AMAÇ VE GÖREVLERİNİ SAYARKEN: 
KİŞİLERİN VE TOPLUMUN REFAH, HUZUR VE MUTLULUĞUNU SAĞLAMAK; KİŞİNİN TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİNİ, SOSYAL HUKUK DEVLETİ VE ADALET İLKELERİ İLE BAĞDAŞMAYACAK SURETTE SINIRLAYAN SİYASİ, EKONOMİK, SOSYAL ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMAYA, İNSANIN MADDİ VE MANEVİ VARLIĞININ GELİŞMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI HAZIRLAMAYA ÇALIŞMAKTIR. DEMEKTEDİR.


SAYIN KONUKLAR ÜLKENİN EKONOMİK DURUMUNU GÖZ ÖNÜNE GETİRELİM. HANİ SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI, HANİ EŞİT BÖLÜŞÜM, EŞİT PAYLAŞIM. HANİ EŞİT HİZMETE EŞİT ÜCRET. NEREDE?. VARMI? YOK. BU GÜN İNSANLARIN EKONOMİLERİNİN DÜZELTİMESİ KONUSUNDA BİR ÇALIŞMA VARMI? YOK. KİŞİNİN TEMEL HAKLARININ KORUNMASI İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA VARMI? YOK. BU GÜN AÇLIK SINIRI 720.00 TL. YOKSULLUK SINIRI 2300. TL 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN YALNIZ YİYECEK MADDELERİ VE YALNIZ MUTFAĞI İÇİN GEREKLİ OLAN ÜCRET 720.00 TL DIR. BENDEN ÖNCE KONUŞAN SAYIN T. İŞÇİ EMEKLİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI YİYECEKLERİ SAYARKEN ET, SÜT, PEYNİR DİYE SAYDI ÇOK İYİMSER DAVRANDI. HANGİ EMEKLİ BU SAYILANLARI ALABİLİYOR. EMEKLİ İŞÇİ VE MEMURLAR ÇOCUĞUNU OKUTAMIYOR. 
EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET KONUSUNDA BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM. İKİ GÜN ÖNCE YAPTIĞIM ARAŞTIRMADA BİR KURUM DA Kİ BAŞ BAHÇIVAN KADROSUNDA Kİ KAMU GÖREVLİSİNİN EK GÖSTERGESİ 2200 DÜR. TBMM KADROSUNDAKİ BAŞ BAHÇIVANIN EK GÖSTERGESİ 5400 DÜR. NEREDE EŞİTLİK, NEREDE SOSYAL ADALET. NEREDE EŞİT BÖLÜŞÜM VE PAYLAŞIM. BUNU YETKİLİLER BİLMİYOR MU? BU ADALET HAKKANİYET VE VİCDAN MUHASEBESİNE UYUYOR MU? HAYIR UYMUYOR. HER KADEMEDEKİ YETKİLİLERİ ADİL OLMAYA DAVET EDİYORUM
BU DÖNEM ÇOK SIKINTILI BİR DÖNEM, GELECEK GÜNLER DAHA DA KÖTÜ OLACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR. EMEKLİNİN % 90 EK İŞ ARIYOR. SEMT PAZARLARINDAN, PAZAR DAĞILDIKTAN SONRA ATIK ERZAK TOPLAYANLARIN SAYISI 10 KAT ARTTI. 


SAYIN KONUKLAR HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR DAĞILIMININ SOSYAL ADALETE UYGUN OLMASI GEREKİR. GELİRLERİN % 90 NI NI % 10 KADAR BİR GURUP ALIYOR. % 10 DA GERİDE KALAN % 90 NINA KALIYOR. NE KADAR ÇARPIK BİR DAĞITIM VE YAPILANMA DERHAL BU KONUDA DA DÜZENLEMEYE GİDİLMESİ GEREKİR. 
İNSANLAR YÖNETMEK İÇİN ÖNCE KARINLARINI DOYURMAK GEREKTİĞİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ.


SAYIN KONUKLAR 4639 SAYILI MAKAM VE GÖREV TAZMİNATI VERİLMESİ KONUSUNDA YASA ÇIKARILIRKEN TBMM YA SEVK EDİLİŞ AMACI EKONOMİK YÖNDEN SIKINTI DA OLAN KAMU GÖREVLİLERİNİN EKONOMİK DURUMLARININ BİRAZ DÜZELTİLMESİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ. YASA SEVK EDİLDİ. KABUL EDİLDİ. VE UYGULANMASI BAKANLAR KURULUNA BIRAKILDI. 631 SAYILI KANAN HÜKMÜNDE Kİ KARARNAME İLE ÖNCE TBMM DE BULUNAN MİLLETVEKİLLERİ KENDİ ARALARINDA BÖLÜŞTÜLER. SONRADA HİÇ MADDİ SIKINTISI OLMAYAN, MAAŞINI FONLARA YATIRAN BÜROKRAT VE TEKNOKRATLARA VERDİLER. SIKINTISI OLAN KAMU GÖREVLİLERİ YİNE KALDI. BU KADAR ADALETSİZLİK, BU KADAR DOYMAZLIK, BU KADAR AÇ GÖZLÜLÜK UTANÇ VERİCİ BİR DURUMDUR. SONRADA SAYIN BAŞBAKAN TBMM YE VERDİRDİĞİ BİR TEKLİF İLE YASA KAPSAMINDA BULUNAN VE 5 YIL SONRA TÜM KAMU GÖREVLİLERİNE VERİLECEKTİR LE İLGİLİ MADDELERİ YASA KAPSAMINDAN ÇIKARTTIRARAK İPTAL ETTİRDİ. ALANLARIN ÇARPIM CETVELİ DE BİRAZ ARTIRILARAK ELLERİNE BİRAZ DAHA FAZLA PARA GEÇMESİ SAĞLANDI.

YETKİLİLER ZANNEDİYOR Kİ BU ÇARPIK DÜZEN BÖYLE GİDER. SAYIN YETKİLİLER GİTMEZ. ÇOK YAKINDA BİR SOSYAL PATLAMA OLACAKTIR. BİR İNSAN, YETKİLİLER BUNU NASIL GÖRMEZ ANLAMIYORUM. 

DEĞERLİ KATILIMCILAR.

5510 SAYILI SOSYAL SİG. VE GENEL SSK GÖRÜŞÜLÜRKEN VERİLEN BİR ÖNERGENİN GÖRÜŞÜLMESİ SIRASIN DA ASTSUBAYLARIN 1. DERECENİN 4. KADEMESİNE GETİRİLMESİ KONUSUN DA SAYIN BAKANA VE KOMİSYONA SORULDU. HER İKİSİ DE KABUL EDİYORUZ ŞEKLİNDE GÖRÜŞ BİLDİRDİLER. SAYIN BAŞKAN OYLAMAYA SUNDU VE KABUL EDİLDİ. BİR GÜN SONRA YENİDEN VERİLEN ÖNERGELERLE 1. DERECENİN 4. KADEMESİNİN İPTAL EDİLMESİ TALEP EDİLMİŞ OLUP SAYIN KOMİSYON ÜYELERİ VE SAYIN BAKANA SORDUKLARINDA HER İKİSİ DE BUNADA KATILDIKLARINI BİLDİREREK İPTAL ETTİRMİŞLERDİR. DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE GÖRÜLMEYEN BİR DURUMDUR. SAYIN BAKANIN BÜROKRATLARI NE İŞ YAPAR? YASANIN ÇIKARILDIKTAN SONRA BİR GÜN SONRA İPTAL EDİLECEĞİNE YENİ BİR ÖNERGE VERİLEREK 926 SAYILI YASANIN 137. MADDESİ KAPSAMINDAKİ MAAŞ DERECE VE KADEMELERİNİ GÖSTEREN EK-8 A CETVELE ¼ KARŞILIĞI OLAN 1500 GÖSTERGE EKLENİR. ASTSUBAYLARIN İNTİBAKLARI BUNA GÖRE DÜZENLENİR DENİLEREK YILLARDIR SÜREGELEN ÇARPIKLIK DÜZENLENMİŞ OLURDU, AMA YAPILMADI.


SAYIN KONUKLAR. 
TÜRKİYE DE 1. DERECENİN 4. KADEMESİNE İKİ YILLIK ÖN LİSANS EĞİTİMİ ALAN HER KAMU GÖREVLİSİ GELİYOR DA; YALNIZ FAKÜLTE BİTİRMİŞ. YÜKSEK LİSANS VE DOKTORASINI YAPMIŞ ASTSUBAYLAR GETİRİLMİYOR. YILLARDIR BU ÇİFTE STANDART UYGULANMAYA DEVAM EDİYOR.. YETKİLİLERE ANLATTIĞIMIZ ZAMAN ÇOK HAKLISINIZ DİYORLAR AMA KİMSE DÜZELTMEYE ÇALIŞMIYOR. 
ÜLKEMİZDE EMEKLİLERİN İYİLİĞİNE BİR KANUN ÇIKARILMIYOR. ÇALIŞANLAR İÇİN ÇIKARILIYOR. EMEKLİLERDE ONDAN İSTİFADE EDİYOR. TAZMİNAT ALMAYAN EMEKLİ KAMU GÖREVLİLERİNE HER AY VERİLEN 100 YTL NİN TAZMİNAT ALMAYAN ASTSUBAYLARA VERİLMEMESİ DE AYRI BİR ÇİFTE STANDARTTIR. YETKİLİLER İŞİNE GELENE VERİYOR. İŞİNE GELMEYENE VERMİYOR. BU KONUDA ÇALIŞMA YAPILMALI VE TAZMİNAT ALMAYAN TÜM EMEKLİLERE VERİLMELİDİR.

MAAŞLARA YAPILAN YILLIK ZAM % 5 LER CİVARINDADIR. İKİ GÜN ÖNCE YALNIZ ELEKTRİĞE % 21 ZAM YAPILMIŞTIR. ALINAN RESMİ RAKAMLARA GÖRE TEMEL GIDA MADDELERİNE YAPILAN EN DÜŞÜK ZAM % 70 DIR. YALNIZ KIRMIZI MERCİMEĞE YAPILAN YILLIK ZAM % 228 DİR. HANGİ DÜŞÜK ENFLASYONDAN BAHSEDİLMEKTEDİR. KİMİ KANDIRIYORLAR?

MAAŞLARA YAPILAN ZAMLAR SEYYANEN YAPILMALIDIR. % ÜZERİNDEN YAPILAN ZAMLAR ZENGİNİ DAHA ZENGİN YAPMAKTADIR.

20 YILDIR ÇABA SARF EDİLİP ÇIKARILMAYAN DEVLET PERSONEL REJİMİ YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR. BAŞBAKANIN SAYIN MÜSTEŞARI İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMEDE ŞU ANDA DEVLETTEN 1473 GURUPTAN ÜCRET VE MAAŞ ALAN VARDIR. DEMİŞTİR. BU YASA 1473 GURUBU 20 GURUBA İNDİRMEKTEDİR. GERÇİ GURUPLAR ARASINDA DA ÇEŞİTLİ ALT GURUPLAR VARDIR AMA YİNEDE SOSYAL ADALETİN DAĞITIMININ BİRAZ OLSUN DÜZENLENMESİ BAKIMINDAN BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALIDIR. 
SAYIN KONUKLAR. EMEKLİNİN ALIM GÜCÜ TAMAMEN AZALMIŞTIR. GEÇİM SIKINTISI ARTMIŞTIR. EMEKLİ EK GELİRİ YOKSA FAKRU ZARURET İÇERİSİNE DÜŞMÜŞTÜR. YILLARINI DEVLET HİZMETİNE VERENLER DÜŞÜNÜLMEMEKTE VE AÇLIĞA MAHKUM EDİLMEKTEDİR. KENDİSİN BESLEYEMEZ, ÇOCUĞUNU OKUTAMAZ DURUMDADIR. BAZI EMEKLİLER BU SIKINTILARINDAN KURTULMAK İÇİN BÖBREKLERİNİ SATIŞA ÇIKARMIŞLARDIR. AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ BU DÖNEMDE AVRUPA DEVLETLERİNİN EMEKLİLERİ; ALDIKLARI EMEKLİ MAAŞLARI İLE ÜLKEMİZE BÖBREK SATIN ALMAYA GELMEKTEDİRLER. BİR KEZ DAHA TEKRAR EDİYORUM. BİR SOSYAL PATLAMA OLMADAN YETKİLİLERİN BU DURUMLA DERHAL İLGİLENMELERİ VE SOSYAL ADALETİ SAĞLAMALARI GEREKMEKTEDİR. 
DİYOR VE BÜYÜK ATATÜRK ÜN BİR MİLLETİN YAŞLI VATANDAŞLARINA VE EMEKLİLERİNE KARŞI TUTUMU O MİLLETİN YAŞAMA KUDRETİNİN EN ÖNEMLİ KISTASIDIR. MAZİDE MUKTEDİRKEN BÜTÜN KUVVETİ İLE ÇALIŞMIŞ OLANLARA KARŞI MİNNET HİSSİ DUYMAYAN BİR MİLLETİN İSTİKBALE GÜVENLE BAKMAYA HAKKI YOKTUR. SÖZLERİ İLE KONUŞMAMA SON VERİRKEN HEPİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM. 

EMEKLİLERİN HAFTASININ GÜZEL GÜNLER GETİRMESİ DİLEĞİMLE KUTLUYORUM